01 września 2010 r -

Rozpoczyna się nowa historia Szkoły Podstawowej w Wólce. Niż demograficzny oraz reforma oświaty, która powołała do życia gimnazja sprawiły, że opustoszały mury większości szkół podstawowych. Podobnie w naszej szkole, gdzie z roku na rok maleje liczba uczniów. W związku z tym władze gminne postanowiły zmniejszyć liczbę oddziałów lekcyjnych do 4. Zajęcia odbywają się na tzw. łączonych godzinach. Można rzec czysta rozpacz - w jednej sali uczą się jednocześnie dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszoklasiści, klasa druga z klasą trzecią , czwartacy z piątoklasistami. Jedynie na starych zasadach funkcjonuje klasa szósta, która ma zajęcia rozłączne i jak podkreślają niektórzy "komfortowe warunki" czyli normalne dla uczniów bogatszych gmin niż nasza. Taka powolna degradacja nie przyniesie korzyści szkole ani jej wychowankom. I choć prawa ekonomii są nieubłagane - to nie wszystko jest w porządku. W takich warunkach uczyły się dzieci wiejskie 25 lat temu. Smutna rzeczywistość XXI wieku.