01. 11. 1946 - zorganizowanie formy pracy kulturalno-oświatowej Zespół dobrego czytania. Nauczyciele w godzinach popołudniowych czytają dzieciom wybrane utwory. Odbywają się dyskusje na różne tematy, np. dotyczące aktualnych wydarzeń. Ta dodatkowa forma pracy z uczniami ma na celu zachęcenie dzieci do aktywnego czytania.

klasa VII - 1947 r.

Na zdjęciu są:

Tułodziecka Zdzisław, Kwiatkowski Marian, Lemański Henryk, Czarnecki Janusz, Tybuszewski Józef, Ruszkowski Eugeniusz, Bujałkowski Józef, Maciejewski Tadeusz, Tułodziecki Jan, Tucholski Stanisław, Siedlecki Jan. Specjalski Czesław, Tybuszewski Mieczysław, Bujałkowska Stasia, Czarnecka Ofelia, Zaborowska Barbara, Pani Masztak Lucyna, Pani Janiszewska Jadwiga, Pan Karczewski, Wiśniewska Teresa, Kuczmarska Stasia, Siedlecka Teresa, Brzozowska Wiesława, Tułodziecka Hanna, Rumińska Barbara;

31.05.1947- pierwsza szkolna wycieczka ; uczniowie zwiedzili dwa miasta: Ciechocinek i Toruń.

08.04.1948- pojawia się projekt budowy szkoły. Na zebraniu grodzkim omówiono wszelkie zadania, jakie postawiono mieszkańcom Wólki, w związku z budową.

27. 05.1948- zorganizowanie drużyny harcerskiej, urządzenie loterii fantowej, odbyło się również pierwsze ognisko. Na placu szkolnym zebrali się uczniowie szkoły oraz mieszkańcy wsi. Harcerze przedstawili swój program artystyczny, zaśpiewano wspólnie wiele piosenek.

18.06.1949-odbywają się pierwsze egzaminy pisemne z języka polskiego i matematyki. Co ciekawe, w ich trakcie, byli obecni rodzice, którzy przysłuchiwali się odpowiedziom uczniów.

klasa VI - rok 1947

Na zdjęciu są:

Włodecki Kazimierz, Piotrowski Józef, Specjalski Leszek, Bagrowski Stanisław, Tułodziecki Zdzisław, Sadowski Tadeusz, Ryc Adam, Ryc Dominik, Siedlecka Teresa, Korczakowska, Szymańska Regina, Józefkowicz Czesława, Sosińska Weronika, Jędrzejewska Ryszarda, Redecka Halina, Niedziałkowska Sabina, Pan Bieńkowski Zbigniew, Pani Janiszewska Jadwiga, ksiądz Mucha, Pani Masztak Lucyna, Pan Belczyński Józef, Bielicka Barbara, Maciejewska Stanisława;

29.10.1950- Tydzień walki z analfabetyzmem, wygłoszenie referatu przez kierownika szkoły.
W tej części zostały przedstawione najbardziej istotne wydarzenia z pierwszych lat istnienia i działalności szkoły.
W latach 1945-1956 zajęcia na terenie Wólki odbywały sie w wynajętych pomieszczeniach. Od początku noszono się z zamiarem budowy szkoły z prawdziwego zdarzenia.

grupa dzieci kl.I z wychowawczyniami P.Janiszewską -kierownikiem szkoły i P. Jabłońską Zdjęcie pamiątkowe klasy I

17  czerwiec 1951 r.

Obecne dzieci to:siedzą od lewej Tybuszewska Maria, Pawska Zofia, Leśniewska Kazimiera, Kościecha Henryka ,Redecka Teresa w drugim rzędzie klęczą:Drozdowska Sabina, Maciejewska Zofia, Drozdowska Zofia, Kępińska Zofia, Szefler Stanisław,  Lemańska  Jadwiga,Kopycińska Zofia, Czarnecka Zofia, Chojnicki Adam, w pierwszym rzędzię stoją: Leśniewski Kazimierz,Kijanowski Ryszard, Jankowski Jan,

Szkoła w latach powojennych borykała się z wieloma trudnościami ekonomicznymi. Szerzenie kaganka oświaty było niełatwym zadaniem. Nie zabrakło jednak nauczycieli, którzy podjęli się pracy z dziećmi. Na nowo organizowano szkołę, dbano nie tylko o nauczanie, ale również podnoszono poziom kulturalny( wycieczki, szkolne przedstawienia, itp.).

Absolwenci klasy VII w roku szkolnym 1951/52. Nauczyciele: od lewej - Tybuszewski, Jabłońska, Głowacki, Janiszewska, Bieńkowski

"Realizując zobowiązanie na święto lasu uczniowie szkoły zasadzili w Radziochach 0,5 ha lasu"

Dużą pomoc w tym trudnym czasie okazali także rodzice.