We wtorek dniu 21 marca 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wólce wraz z opiekunami udali się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu aby tam pożegnać zimę a przywitać wiosnę. Każda z grup biorących udział w imprezie wykonała słomianą kukłę według własnego projektu. Najważniejsza była tu pomysłowość, praca musiała bowiem nawiązywać do zmiany pór roku, strapień towarzyszących im na co dzień i szkolnych problemów współczesnych uczniów. Miała być zarazem trwała i estetycznie wykonana. W rywalizacji wzięło udział 16 Marzann. Przed komisją konkursową stanęło trudne zadanie wyłonienia tych najciekawszych. Każda z nich była bowiem na swój sposób niezwykła i interesująca.
W czasie gdy jurorzy obradowali nadszedł czas na tradycyjne wypędzenie zimy. W uroczystym pochodzie młodzież przeszła z Marzanną nad rzekę. Tam zaklęli w niej niepowodzenia i codzienne troski, recytując wiersz:
Najlepiej, gdy dwóje z korzeniami wyrwiemy,
wyrwiemy z korzeniami!
Do wody wrzucimy!
Wszystkie szkolne chwasty
w rzece utopimy!
Po tym obrzędzie pałuba została podpalona i wrzucona do wody, by, jak wieść niesie, popłynąć do morza. Zgodnie z tradycją przynieśli potem do wsi zieloną, pięknie przystrojoną gałąź zwaną gaikiem jako znak ciepła i wiosennych sił witalnych.
Wreszcie nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment. Uczestnicy mogli usłyszeć werdykt jurorów. A oto wyniki konkursu:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Wólce
II miejsce Prywatna Świetlica „Kreatywna Dolina” w Sierpcu
III miejsce Centrum Kulturalno-Oświatowo-Rekreacyjne w Skępem
Wyróżnienie Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym, klasa 0B
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i sprzęt sportowy. Po zmaganiach konkursowych na wszystkich czekało zwiedzanie wraz z przewodnikiem ekspozycji muzealnej poświęconej zwyczajom wielkanocnym, przejażdżki konne wozem i prezentacja multimedialną „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”.
/Martyna Sobecka/