23 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej w Wólce odbyła się Choinka Szkolna połączona z Dniem Babci i Dziadka. Na uroczystość tłumnie przybyli zaproszeni goście. Urząd Miasta i Gminy Skępe reprezentowała pani Magdalena Elwertowska. Zaszczycili nas swoją obecnością również: prezes Banku Spółdzielczego w Skępem pani Krystyna Bączkowska, radni z naszego terenu pani Maria Krymka i pan Andrzej Meller, sołtys Wólki pan Adam Topolewski, druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce na czele z naczelnikiem Krzysztofem Grzębskim, emerytowani pracownicy szkoły, pracownicy administracji, na co dzień pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy Skępe, a nade wszystko licznie przybyłe babcie i dziadkowie, rodzice oraz inni serdeczni przyjaciele szkoły. Sala gimnastyczna – na co dzień wystarczającej wielkości – tym razem okazała się zbyt mała, aby pomieścić wszystkich przybyłych. Jak powiedział przedstawiciel Straży Pożarnej druh Antoni Tybuszewski, to jedno z ważniejszych wydarzeń w roku dla mieszkańców całej wsi. Świadczy to o tym, że życiem kulturalnym szkoły żyje cała Wólka.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00. Dyrektor, Agnieszka Wykrętowicz, powitała zebranych, przedstawiła zebranej społeczności przybyłych gości, złożyła życzenia dostojnym Babciom i Dziadkom i wspomniała o czekających wszystkich niespodziankach. Następnie głos zabrali goście. Pani Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu – Magdalena Elwertowska - w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Skępe, radnych i własnym podziękowała za zaproszenie, złożyła gościom najlepsze życzenia, a dzieciom życzyła udanych i bezpiecznych ferii. Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Skępem – Krystyna Baczkowska - stwierdziła, że sama jest babcią, więc czuje się na dzisiejszej uroczystości jak najbardziej na miejscu. Ona również zwróciła się w swych słowach do babć, dziadków, nauczycieli i pracowników szkoły, a przede wszystkim do dzieci. Ostatnim z przemawiających był wspomniany już wyżej, przedstawiciel strażaków. Oczywiście żaden z gości nie przybył z pustą ręką. Wszyscy przynieśli dzieciom upominki.
Po części oficjalnej przeszliśmy do części artystycznej spotkania. Mali artyści zaprezentowali się w przedstawieniu złożonym z dwóch części – inscenizacji „Dziewczynki z zapałkami” oraz programu słowno-muzycznego dedykowanego w głównej mierze dziadkom. Bohaterowie inscenizacji poprosili pana Andersena, w którego postać wcielił się Paweł, uczeń klasy trzeciej, o zgodę na zmianę zakończenia baśni, gdyż jest ono w oryginale smutne, a przecież dziś jest radosne święto i dziewczynka z zapałkami powinna się radować i cieszyć razem z nami. Na koniec uczniowie klas starszych złożyli uczestnikom uroczystości specjalnie wymyślone na tę okazję życzenia. Wszyscy uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w organizację części artystycznej. Dzieciaki śpiewały, tańczyły, mówiły wiersze, odgrywały scenki. Brawo!
Widownia uznała, że młodzi artyści zasłużyli na długo oczekiwane spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci pełne podekscytowania podchodziły do niego, zatrzymywały się na krótką rozmowę, odbierały swoją paczkę i z radością wracały na miejsce. Społeczność szkoły nie zapomniała o Świętym Mikołaju. On również otrzymał podarunek, ale najpierw musiał zaprezentować się w tańcu z najodważniejszymi dziećmi. Następnie przy dźwięku dzwonków – tak jak tajemniczo pojawił się, tak też zniknął.
A potem nastąpiła część nieoficjalna – spotkania gości przy kawie i pysznym cieście, przy którym rozmowom i zachwytom nie było końca. Dzieci natomiast oprócz soczków i słodkiego poczęstunku, otrzymały pizzę, niespodziankę serwowaną osobiście przez brać strażacką z Wólki. Dzieci były zachwycone. Dziękujemy Panowie Strażacy! Następnie rozpoczęły się tańce.
Na zakończenie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim gościom, którzy przybyli na naszą uroczystość. Dziękujemy babciom i dziadkom, którzy często przyjechali z daleka, aby wspólnie z wnukami celebrować swoje święto. Mieszkańcom, zawsze wspierającym szkołę w ważnych dla niej chwilach. Sponsorom ( Bankowi Spółdzielczemu w Skępem, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce oraz Radzie Rodziców), dzięki którym dzieci miały w tym dniu więcej atrakcji. Bardzo gorąco dziękujemy Radzie Rodziców , która aktywnie włączyła się w organizację tej uroczystości. Na koniec pragniemy podziękować uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, którzy włożyli ogromny trud w to, aby ten dzień miło zapisał się w historii szkoły.
( A. Wykrętowicz)