Kartki z kroniki szkolnej 1

"  Kartki z kroniki szkolnej"

Historia Szkoły Podstawowej w Wólce rozpoczyna się po II wojnie światowej. Początki pracy tej placówki były bardzo trudne.
Na skutek wojny brakowało nauczycieli, wielu z nich oddało życie za wolność kraju.
Inspektorat Szkolny w Lipnie powołał do pracy oświatowej wszystkich, żyjących nauczycieli. Nie zabrakło ideowców, którzy bezpłatnie zajęli się edukacją dzieci.
Rejon szkolny Wólka pozostawał przez pewien czas bez nauczyciela. Jako pierwszy zgłosił się do pracy Tadeusz Budzyński. Z braku budynku szkolnego wynajęto pomieszczenie od miejscowego rolnika.
Dzięki opiece ze strony mieszkańców Wólki ocalało kilkanaście ławek szkolnych, tablica, globusy, szafa oraz mapy. W tak skromnych warunkach rozpoczęto pracę z dziećmi.
Do szkoły zgłosiło się 118 uczniów.
W dalszej części przedstawię najważniejsze wydarzenia z kart historii Szkoły Podstawowej w Wólce.
Pierwszą, szczególną datą jest

12 lutego 1945 roku. Tego dnia po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek, rozpoczęto pracę w szkole z najwyższą klasą IV-tą.

Na zdjęciu od lewej stoją w ostatnim rzędzie: Józef Lipiński, Józef Rolnicki,Jerzy Zieliński,Mieczysław Małkiewicz, Jan Wawrowski, Marian Kuczmarski, Lucjan Leśniewski, Jerzy Ryglewicz, Stefan Walczewski, Feliks Siedlecki, Tadeusz Grzegorzewski, Stanisław Belczyński, Józef Waśkiewicz, Tadeusz Małkiewicz.W drugim rzędzie od lewej stoją:Klementyna Jakubowska, Helena Tłuchowska, Irena Lemańska, Bogusława Redecka, Elżbieta Chojnicka, Halina Tłuchowska, Zofia Zaborowska, Zofia Czarnecka,Elżbieta Kopycińska,Jagna Tułodziecka, Kazimiera Chojnicka,

siedzą:Zofia Drozdowska,Jadwiga Lemańska,Krystyna Domżalska,Sabina Kolawa,Agnieszka Tułodziecka, Danuta Szefler, Nauczyciele:Budzichowska Jadwiga, Tybuszewski Jan, Ruszkowski Józef

Absolwenci klasy VII z roku szk. 1947-48. Nauczyciele: Bieńkowski, kier. Janiszewska, o. Mierzwiński, Masztak , Belczyński

15.03.1945 - pierwszym kierownikiem szkoły zostaje mianowana Jadwiga Janiszewska.

W kolejnych miesiącach do pracy w szkole zgłaszają się nowi nauczyciele, którzy powrócili z tułaczki.
Chociaż początki pracy dydaktyczno-wychowawczej są bardzo trudne, nauczyciele nie zapominają o rozwijaniu zainteresowań uczniów. W szkole są organizowane przedstawienia z udziałem dzieci.  Pierwsze występy uczniów w powojennej szkole były przez wszystkich chętnie widziane i oklaskiwane.

25.10.1945 - zorganizowanie w szkole pierwszej biblioteki. Nie było to proste zadanie. Aby zdobyć fundusze na zakup książek, wystawiono przedstawienie Jesień. Rodzice wrzucili datki, za które zakupiono najpotrzebniejsze pozycje do szkolnej biblioteki.

20.12.1945 - tego dnia odbyła się pierwsza choinka szkolna. Dzieci, przy pomocy nauczycieli, przygotowały część artystyczną. W trakcie występów na salę wszedł św. Mikołaj z prezentami dla każdego dziecka.
Tradycja choinki szkolnej przetrwała w naszej szkole do dnia dzisiejszego. Co roku ta uroczystość dostarcza wiele radości i wzruszeń uczniom, rodzicom i nauczycielom.